Taşınma Sonrası Yapılacak

Taşınma Sonrası Yapılacak

İzmir lokma tatlısının arkasındaki hikmet

Bazı okuyucularımıza fazla iddialı bir başlık gibi gelebilir. Ama İzmir lokma tatlısı sıradan bir tatlıdan çok öte bir olgudur. Kökleri çok eskilere kadar dayanan bu tatlının İzmir’de çok yoğun bir şekilde dağıtılması ve tüketilmesinin arkasındaki gerçek nedir. İşte bu yazımızda bu soruya yanıt arayacağız. Bunu içinde ilk olarak tarihte ne zaman ve nasıl yapılmış ve bugünlere kadar nasıl gelebilmiş buna bakmamız gerekmektedir.
Lokma tatlısını ilk kim yapmış nasıl yapmış bu soru hala bilinmezliğiniz korumaktadır. Fakat Anadolu’da hemen her yerde yapıldığı görülmektedir. Zengin, fakir demeden herkesin yapıp başkaları ile paylaştığı bir yiyecek olmuştur. Belki de üretilmesindeki en büyük etken bu paylaşım ihtiyacıdır. Lezzeti, hafif oluşu o kadar beğenilmiş ki basit bir tatlı olmasına karşın Osmanlı mutfağına dahi girebilmiştir. Saray mutfağında sadece şekilsel bir değişikliğe uğrayan bu tatlının günümüzdeki ismi İzmir saray lokma olarak adlandırılmaktadır.
Lokma tatlısının geçmişten bugüne kadar olduğu gibi gelmesinin ardında bu paylaşım arzusu yatmaktadır. Her hangi bir tatlıcı yada pastacıda üretilmeyen lokma tatlısına İzmir’de her yerde bedava bir şekilde karşınıza çıkması olasıdır. Burada hayırsever vatandaşlarımız bir lokma firması ile anlaşarak belirli bir İzmir lokma fiyatı ödeyerek bu dağıtımın sağlanmasını sağlamaktadır.
Burada hayırsever vatandaşlarımıza iyi bir İzmir lokmacı firması seçiminde yardımcı olacak ip uçları verelim. İyi bir lokma firması seçmek için ilk olarak firmanın daha önce yapmış olduğu işlere bakmak gereklidir. Bu size en iyi ipucunu verecektir. Eğer firma her hangi bir referans veremiyor ise o firmaya şüphe ile yaklaşmakta fayda vardır.
Bizim referanslarımız izmirevdenevenakliyat.info.tr firmasının referansları gibi çok sağlam olup. Mutlaka göz atmalısınız. İzmirevdenevenakliyat.info.tr ‘ye bize bu açıklamaları yapma fırsatı verdiği için teşekkür eder yollarının açık olmasını dileriz.

 

 

 

 

 

 

 

 

İsminiz Soyisminiz

Firmanız

Web

Telefonunuz

Şehir

Görüşünüz