İzmir Evden Eve Nakliyat Belgelerimiz

İzmir Evden Eve Nakliyat Belgelerimiz

İzmir evden eve nakliyat belgesi firmanın nakliyat yapma yetkisi ve yeterliliğini gösteren belgedir. Şehir içi ve şerler arası  nakliyat belgeleri ayrı ayrıdır. Bir firma şehir içi nakliyat yapma belgesi sahibi olabilir fakat şehriler arası nakliyat yapma belgesi olmayabilir. Bu durumda yasal olarak şehirler arası nakliyat yapamayacağı anlamına gelir.

İzmir nakliyat belgesine dikkat eden kaç firma var diye sorarsanız parmak ile sayılacak adar azdır. Toplam da kesin olarak bilinmese de kayıtlı ve kayıt dışı çalışan yüzlerce firmadan sadece bir kaçı bu belgelere sahiptir diğerleri yasa dışı, belgesiz, korsan çalışmaktadır.

İzmir nakliyat belgesinin yurttaşı ilgilendiren kısmı, belgesi olmayan korsan firmaya nakliyat yaptırır iken, herhangi bir olumsuz durum olduğunda yasal hakkının olmaması, yasal yükümlü muhatabının olmaması hukuksal bir hakkının korunmamasıdır. Nakliyat yeterliliği olmayan firmaya taşıma yaptırmak, yasal yetkisi olmayana iş yaptırmaktır yasa dışı bir durum olduğundan yasal hak gözetmek, istemek de mümkün değildir.

İzmir evden eve nakliyat belgesini mutlaka görmeli ve firmaya ait olduğundan emin olmalısınız ki, imzaladığınız sözleşmenin, sigortanın bir anlamı olsun. Yasal haklarınızı koruyabilesiniz.

Bu belgeleri almak elbette ekonomik olarak da kolay değildir, o şartlara sahip olmak da kolay değildir. Ulaştırma bakanlığı şehir içi veya şehirler arası hangi belgeyi almak istiyorsanız, firmanızı tüm özellikleri ile inceliyor gerçekten şehir içi yada şehirler arası, nakliyat yapacak kapasiteniz var ise bu belgeyi veriyor. Ekonomik olarak da hayli yüklü bir meblağ ödeniyor belgeler için. Durum böyle olunca firmalar belgesiz korsan çalışmanın yol yöntemi buluyorlar. Belgesiz çalıştıklarında denetleyecek devlet mekanizmaları olmadığından yakalanma ihtimalleri de nerede ise sıfıra rakın oluyor. Bu belgesiz firmalar her açıdan hem sektöre, haksız rekabet dolayısı ile diğer firmalara hem de yasal sorumlulukları olmadığı için yurttaşa inanılmaz zarar vermektedirler.

İzmir evdene ve nakliyat belgesi olmayan firmalara iş yaptırmak hem zarara uğramanıza hem de zarar verenlere ortak olmanıza yarar.