İzmir'de Taşınmanın Tadı

İzmir'de Taşınmanın Tadı

İzmir’in simgesi olmaya aday lokma tatlısı

İzmir’in simgesi denilince akla ilk olarak Konak saat kulesi gelmektedir. Fakat son zamanlarda İzmir lokma tatlısı da bu alandaki yerini almaya başlamıştır. Bunu nedenlerinden birincisi lokma tatlısının üretimi ve tüketimindeki muazzam artıştır. Hatta sadece İzmir’de değil ilkenin belli başlı bazı şehirlerinde de dağıtımına rastlamak söz konusudur.
Peki, nedir lokma tatlısının bu kadar beğenilip, yaygınlaşmasındaki etken derseniz. Öncelikle tarihten gelen bir lezzet olduğunun altını çizmekle başlayalım. Elbette pek çok yiyeceğimizin tarihsel bir geçmişi bulunmaktadır. Fakat lokmayı diğerlerinden ayıran belirgin bir özellik vardır. O da lokma tatlısının önemli bir paylaşım aracı olmasıdır.
Eski bir gelenek olan insanların mutlu günlerinde ya da ölen bir yakınının iyi bir şekilde anılması için dağıtılan lokma tatlısına Osmanlı hanedanlığı da sahip çıkmış ve gerek saray halkına gerekse de çeşitli noktalarda lokma döktürmüşlerdir. Özü itibari ile aynı olan fakat şekil olarak farklı olan bu tatlı saray lokması olarak isimlendirilmiştir. Günümüzdeki ismi ise İzmir saray lokma olarak değişmiştir.
İzmir’e gelen insanlar bu lokmanın tadına bakmak için tek yapmaları gereken sokakları ve caddeleri arşınlamaktır. Her hangi bir tatlıcıya girip de lokma sorarsanız ya da İzmir lokma fiyatı nedir derseniz tatlıcının şaşkın bakışları ile karşılaşmanız olasıdır. Çünkü İzmir’de lokma tatlısı ancak hayırsever insanların paylaşımları sonucunda bedava olarak dağıtılmaktadır.
Güzel İzmir’i gezerken illaki bir köşe başında, bir sokakta, bir caddede, bir okulun önünde veya bir caminin önünde bir İzmir lokmacı firmasına rastlamanız yüksek olasılıktadır. Gidin lokmanızı alın, dağıtana ve amacına uygun bir şekilde duanızı esirgemeyin.
İzmirevdenevenakliyat.info.tr’ ye işlerinde başarılar ve bol kazanç dileriz.

 

 

 

 

 

 

 

İsminiz Soyisminiz

Firmanız

Web

Telefonunuz

Şehir

Görüşünüz