İzmir evden eve ve lokma

İzmir evden eve ve lokma

İzmir evden eve nakliyat firmaları ile lokma firmalarının yolu son zamanlarda oldukça sık kesişmeye başlamıştır. Bu durumun nedeni ise İzmir insanının lokmaya olan ilgisi ile açıklamak mümkündür. Hemen her durumda ölümde, doğumda, sünnette, yeni bir işe başlarken lokma döktürme geleneğine yeni birisi daha eklenmiş ve insanlar yeni aldıkları evlerine taşındıktan sonra lokma döktürmeye başlamışlardır.
Bu yeni durumda da ev taşıma işi daha bitmeden lokmacı arabası gelmekte ve son eşya taşındığında da İzmir lokma tatlısının dağıtımına başlanmaktadır. İlk lokmanın tadına bakanlarda hali ile bu taşıma işine emek veren nakliyat firmasının emekçileri olmaktadır. Ev sahibinin yeni yere taşınmanın verdiği huzurla gelen geçene lokma ikramı ve insanları iyi temennileri ve duaları görülmeye değer bir dayanışma ve paylaşım ruhunu göstermektedir.
Lokmanın geçmişi çok eskilere dayanmakta olduğu bilinmektedir. Lokma geleneğinin de geçmişi çok eskilerdedir. Hatta İzmir saray lokma olarak bilinen tatlının geçmiş hikayesi Osmanlı sarayına mensup hanedan halkının mutlu günlerinde halka dağıttığı bir yiyecektir.
Lokma tatlısının bugünlere kadar gelişinde iki etken önemli bir rol oynamıştır. Birisi lokmanın kendisinde yatmaktadır. Hafif, lezzetli ve ucuz olması yani uygun bir İzmir lokma fiyatı ile dağıtılıyor olmasıdır. Diğeri ise insanımızın paylaşım ve dayanışma duygusudur. Bu iki olgunun birleşmesi ile birlikte lokma tatlısı günümüze kadar hiç değişmeden gelebilmiştir.
Esasında hafif bir değişiklik söz konusudur. Buda eskiden lokmayı insanlar kendi evlerinde yapıp başkalarında dağıtırlarken, evlerdeki yapısal değişimle birlikte bu mümkün olmamaya başlamıştır. Bu noktada tatlıcı ve pastacıların bu işe el atması ile bu sorun çözülmüş ve lokma dağıtımları kaldığı yerden devam etmiştir. Bu dağıtımları yapan insanların sadece bu iş ile uğraşması sonucunda da İzmir lokmacı dediğimiz meslek dalının ortaya çıkması sağlanmış oldu. izmirevdenevenakliyat.info.tr firması ile nice lokma dağıtımlarında buluşmak üzere başarılar dileriz.

 

 

 

 

 

 

İsminiz Soyisminiz

Firmanız

Web

Telefonunuz

Şehir

Görüşünüz