Her Şehrin Bir Simgesi Vardır

Her Şehrin Bir Simgesi Vardır

Her Şehrin Bir Simgesi Vardır. İzmir’in Simgesi?

İzmir lokma tatlısı artık farklı bir boyutta yaşanmakta olan bir tüketime sahiptir. Bir çok şehrin kendisine ait bir yiyecekle anılmasından doğal bir durum yoktur. Örneğin pizza denilince Napoli, dondurma denilince Maraş, baklava denilince Gaziantep vb. şehirleri çoğaltmak mümkündür. Fakat burada üretilen bu yiyeceklerin tüketim davranışı ile lokmanın İzmir’de tüketimi arasında önemli bir fark bulunmaktadır. Bu şehirlerde üretilen ürünler o şehirde çok iyi yapılmasına karşın belli bir ücret karşılığına halka sunulmaktadır. Oysa lokma İzmir’de para ile satılan bir yiyecek değildir.
İzmir’li olmayan insanların nasıl yani dediklerini duyar gibiyiz. Lokma tatlısı İzmir’de hayırsever bir vatandaşın bir lokma firması ile anlaşarak belli bir neden için hayrına lokma döktürmesi esasına dayanan bir tüketim şekli vardır. Lokmanın ücreti sadece hayırsever vatandaş tarafından lokma firmasına ödenmekte olup, lokmanın tadına bakanlar her hangi bir ücret ödememektedirler.
Bu dağıtımın nedeni kökleri çok eskilere dayanan bir geleneğin devamı niteliğindedir. Eskiden beri insanların manevi dünyalarındaki tatminin bir aracı olan lokma dağıtma geleneğinin günümüze kadar ulaşmış halidir. Geçmişte yazılı kaynaklar incelendiğinde lokmanın Osmanlı sarayında dahi beğenilerek tüketildiği ve halka dağıtıldığı görülmektedir. Günümüzde ismi İzmir saray lokma olarak geçen bu tatlının kökeni Osmanlı saray mutfağıdır.
Lokmanın İzmir’de bazı firmalar tarafından hayırsever vatandaşların isteği doğrultusunda dağıtıldığından bahsetmiştik. Bu firmalara İzmir lokmacı denmekte olup çoğunluğu ya tatlıcılıktan yada babadan oğula bu mesleğe geçmiş insanlardır.
İzmir’de yoğun bir lokma talebinin oluşu lokma firmalarının sayısında da önemli bir artışa denk gelmektedir. Bu da İzmir lokma fiyatı üzerine ikili bir etki yapmaktadır. Birincisi görünürde düşük fiyatlı lokma dökümleri olduğu gibi, madalyonun diğer yüzeyine baktığımızda hiç te öyle olmadığı görülmektedir. İzmirevdenevenakliyat.info.tr’ ye yollarının açık olmasını ve kazasız belasız bir taşımacılık gerçekleştirmelerini dileriz.

 

 

 

 

 

 

İsminiz Soyisminiz

Firmanız

Web

Telefonunuz

Şehir

Görüşünüz